in

Adblue İptali Hakkında Tüm Detaylar

adblue iptali hakkinda tum detaylar
adblue iptali hakkinda tum detaylar

Adblue iptali hakkında tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik. Bu yazı sonunda neredeyse adblue iptali hakkında tüm detaylara hakim olabilirsiniz. Ağır vasıta araçlar olan kamyon, TIR, otobüs ve traktörlerde Euro 5 motorlar ile birlikte adblue iptal işlemi genel olarak yapılmaktadır. Binek otomobil araçlar için ise Euro 6 motorlu taşıtlarda ile birlikte adblue iptal işlemi günümüzde giderek artarak yapılan uygulamalardan birisi olmaktadır.

Adblue İptali Nasıl Yapılır?

adblue iptali nasil yapilir
adblue iptali nasil yapilir

Adblue yakıtını devre dışı bırakmak için ağır vasıta araçlarda ek modül bağlantısı sağlanmaktadır. Buna ek olarak otomobil ve hafif ticari araçlarda olduğu gibi kamyonlar içinde Chiptuning işlemi yapılarak yazılım ile iptal işleminin sağlanması mümkündür. Genel olarak ağır vasıta kamyon, TIR ve otobüslerde adblue emulator denilen ürünler kullanılmaktadır. Chiptuning servislerinde ise Euro 6 motorlu binek araçlarda yazılım ile yapılan çözümlere rastlamamız mümkündür. Adblue Emulator Euro 6 ürünlerini incelemek için linki takip etmeniz yeterlidir.

Adblue İptali Nedir?

adblue iptali nedir
adblue iptali nedir

Euro 5, Euro 6 gibi avrupa ülkelerinin araç üretimleri için uygun gördüğü motor ve egzoz emisyon değerlerinin belirlendiği üretim standartları olmaktadır. Araç üreten firmalar bu binek ve ağır vasıta araçlar dahil bir aracı piyasaya sürmeden önce bu değerlere sadık kalmakla yükümlüdür. Bu değerlere uygun olarak üretilmeyen araçların üretimine izin verilmemekle birlikte çok büyük cezalar ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Taşıt üretici firmalar egzoz emisyon değerlerini uygun şekilde düşürebilmek için SCR sistemi adı verilen adblue yakıtının kullanıldığı araçların üretimine geçmektedir. SCR sisteminin bulunduğu araçlarda adblue yakıtının devre dışı bırakılma işlemine adblue iptali denir.

Adblue İptali Yasak Mı?

adblue iptali yasak mi
adblue iptali yasak mi

Adblue iptalinin yasak olup olmaması aracı kullandığınız ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde kesinlikle yasak olmakla birlikte sürekli olarak denetlemeler yapılmaktadır. Bazı ülkelerde yasaklar yasalarla belirlenmiş olmasına rağmen her hangi bir denetleme uygulaması söz konusu değildir. Bunların dışında adblue iptali, SCR iptali ile alakalı her hangi bir yasaya sahip olmayan ülkelerde bulunmaktadır.

Adblue İptali Nasıl Anlaşılır?

adblue iptali nasil anlasilir
adblue iptali nasil anlasilir

Kamyon, TIR ve otobüs için adblue emulator ile montaj yapılan noktayı kontrol etmek yeterli olmakla birlikte araç üzerindeki sigortaları gözden geçirerek adblue iptalinin yapılıp yapılmadığını anlamak mümkündür. Yazılım ile iptal işlemlerinde ağır vasıta ve binek araçlarda durum biraz daha zor olmaktadır. Adblue deposu sürekli dolu olarak gözükür. Bu tarz durumlarda işlem yapılıp yapılmadığını anlamak için araç motor beynindeki yazılımın kontrol edilmesi en sağlıklı yöntem olacaktır.

Adblue İptal Edilince Ne Olur?

adblue iptal edilince ne olur
adblue iptal edilince ne olur

Aracın adblue yakıt tüketimi sıfıra iner. Artık adblue yakıtı almanıza gerek kalmayacaktır. Araç üzerinde her hangi bir olumlu yada olumsuz etkisi bulunmamakla birlikte araç egzozundan çıkan karbondioksit miktarının Euro 4 motorlu araçlar ile neredeyse aynı olduğunu söylemek mümkündür. Ekstra adblue maliyeti ve adblue arıza maliyetlerinden kaçınmak için yapılan bu işlem motora ek bir yük bindirmemektedir. Adblue iptali muayeneden geçer mi yazımıza göz atmanızda fayda olacaktır.

AdBlue Hangi Ülkenin?

adblue hangi ulkenin
adblue hangi ulkenin

Kuzey Avrupa firmaları tarafından üretilen adblue yakıtı Almanya otomobil devlerinin himayesi altında olduğu genel olarak düşünülmektedir. Yakıtın maliyeti ve sistemin yedek parça fiyatları söz konusu olduğunda ekstra bir pazar oluşturulduğu görülmektedir. Araçların üzerinde kullanım şekli göz önünde bulundurulduğunda son kullanıcı olan araç sahiplerinin pek sevdiği bir sistem olduğu söylenemez.

Adblue Motora Zarar Verir Mi?

adblue motora zarar verir mi
adblue motora zarar verir mi

Motora bir zararı bulunmamaktadır. Kullanımı veya devre dışı bırakılması araç motorları üzerinde bir etki oluşturmamaktadır. Devre dışı bırakıldığında etkilenen SCR sistemi ve NOx sensörü olmaktadır. Bunların kullanım dışı kalması aracın egzoz sisteminin çalışması için bir sorun oluşturmamakla birlikte egzoz emisyon değerlerini değiştirdiğini söylemek mümkündür.

Dizel Partikül Filtresi İptal Edilirse Ne Olur?

dizel partikul filtresi iptal edilirse ne olur
dizel partikul filtresi iptal edilirse ne olur

DPF iptali ile aracın egzozunda bulunan filtrenin sökülmesi işleminin de yapılması gerekir. Filtrenin sökülüp DPF’nin devre dışı bırakılması motora ve araca zarar vermezken, iptalin profesyonel bir şekilde yapılmaması ile aracın duman atması şikayetlerinin görülmesi mümkündür. DPF iptali yapılırken aracın duman atıp atmayacağı konusunda işlem yapacak olan firmadan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Adblue Performansı Etkiler mi?

adblue performansi etkiler mi
adblue performansi etkiler mi

Adblue yakıtı araç motoru ile bağlantılı olmadığı için performansı her hangi bir şekilde etkilememektedir. Yakıtın tükenmesi ile yazılımsal olarak araç motor çekişinin düşmesi söz konusudur. %40 civarında tork azalması görülmektedir. SCR sistemi devre dışı bırakılan araçlarda her hangi bir performans düşüklüğü yaşanmayacaktır.

Adblue Arızası Neden Olur?

adblue arizasi neden olur
adblue arizasi neden olur

SCR sisteminin verdiği arızalar genel olarak NOx sensörünün arızalanması ile oluşmaktadır. Yanlış şekilde doldurulan adblue sıvısının arızalara yol açtığı çokça görülmektedir. Yakıtın dolumu sırasında steril bir ortam sağlanması arızaların önüne geçmek için en önemli önlemlerden birisidir. Temiz olmayan ürenin eklenmesi ile arızaların oluşması çok muhtemeldir. NOx sensörü arızaları ile karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken ilk işlem yakıtın temiz olması ve dolum işleminin temiz bir şekilde yapılmasıyla mümkündür.

Adblue Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

adblue yakit tasarrufu saglar mi
adblue yakit tasarrufu saglar mi

Yakıt tasarrufu sağladığı veya yakıt sarfiyatının arttığı bir durum oluşmamaktadır. Adblue sıvısı tükendiğinde motor çekişten düşer ve yolculuk devam ederse tork düşmesine bağlı olarak araç kullanıcısı daha fazla gaza yüklenmektedir. Bu durumda yakıt tüketimi kesinlikle artacaktır.

Adblue Menzili Ne Demek?

adblue menzili ne demek
adblue menzili ne demek

Aracın kendi motorin yakıtı haricinde kullanılan ürenin araç için sunmuş olduğu kilometreyi belirtmektedir. Adblue menzili normal dizel yakıtının haricinde ayrı deposu bulunan ve tükenen yakıtın seviyesini size belirtir. Uzun yolculuklar için kontrol edilmesi seyir halinde her hangi bir problem ile karşılaşmanızın önüne geçecektir.

Adblue iptali sıkıntı olur mu? sorusunu sizler için cevapladığımız blog yazımıza göz atabilirsiniz.

What do you think?

adblue iptali sıkıntı olur mu

Adblue İptali Sıkıntı Olur Mu?

thinktool pros yerine thinktool master arıza tespit cihazi

Thinktool Master ve Thinktool PROS Ürünleri