in

Araç Arıza Tespit Cihazı Nedir?

araç arıza tespit cihazı nedir
araç arıza tespit cihazı nedir

Araç Arıza Tespit Cihazı Nedir? : Hızla gelişen otomotiv teknolojisi ile birlikte kullandığımız araçlar gün geçtikçe daha fazla teknoloji barındırmaya başladı. Mekanikten elektroniğe dönen tüm aksamların zamanla arızalanacak olması ve bu arızaların giderilmesi için kullanılacak olan Araç Arıza Tespit Cihazları üretildi.

Araç Arıza Tespit Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar ?

Sahip olduğunuz yeni model bir aracın üzerinde yaklaşık otuzdan fazla ECU (Elektronic Control Unit) yani araç beyni bulunmaktadır. Araç ile ilgili tüm bilgiler araç beyinlerinde yer almaktadır. Aracımız üzerinde arızalanan sensör arızalı bilgisini bağlı olduğu ECU’ya iletir. ECU üzerinden arıza bilgisini görüntülemek ise arıza tespit cihazlarının en önemli görevidir diyebiliriz.

Araç Arıza Tespit Cihazları En Çok Nerede Kullanılır ?

Günümüzde son kullanıcı olan araç sahiplerininde kendi araçları için temin etmiş olduğu Android ve iOS işletim sistemi ile çalışan arıza tespit cihazları bulunmaktadır. Haricen arıza tespit cihazları yetkili ve özel araç bakım ve onarım merkezlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Araç Arıza Tespit Cihazlarının En Önemli Özellikleri Nelerdir ?

Tamir ve bakım servislerinde bir arıza tespit cihazının en çok yaptığı işlem ;

Arıza okumak ve silmek, aracın canlı değerlerini anlık olarak görüntüleyip kaydetmek, değiştirilen parçaların önce kalibrasyonunu daha sonra ise adaptasyonunu gerçekleştirmek son olarak araç üzerinde ki ECU’ların yeniden programlanmasıdır.

Araç Arıza Tespit Cihazı Hangi Araçlar İle Uyumludur ?

Neredeyse tüm binek otomobil, hafif ticari, otobüs, kamyon ve tırlar için arıza tespit cihazları bulunmaktadır. Yaygın olarak, tüm araç gruplarına hitap ettiği için Universal Arıza Tespit Cihazları tüm servislerde kullanılır hale gelmiştir. Opel, Ford, Renault, Peugeot, Citroen, Toyata, Mercedes, Fiat, Volkswagen ve BMW için üretilmiş olan arıza tespit cihazları binek otomobil grubunda en yaygın olanlarıdır. Ağır vasıta grubunda ise Mercedes, Scania, Volvo, Renault, DAF, IVECO, MAN ve Cummins motorlu araçlar için üretilmiş olan arıza tespit cihazları yoğun bir şekilde servislerde iş görmektedir.

Araç Arıza Tespit Cihazı Nasıl Kullanılır ?

Kendisinden ekranlı ve dizüstü bilgisayar ile kullanılmakta olan iki farklı arıza tespit cihazı türü vardır. Kendisinden ekranlı olan tespit cihazını direk araç üzerindeki OBD Soketine bağlayarak araç üzerindeki verileri kontrol edebilir ve servis işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlı olan arıza tespit sistemlerinde ise tüm servis işlemleri bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir.

Binek ve ağır vasıta grubu tüm arıza tespit cihazlarımızı inleleyebilirsiniz.

What do you think?

chiptuning nedir

Chiptuning Nedir?