in

Chiptuning Nedir?

chiptuning nedir
chiptuning nedir

Chiptuning Nedir ? 

Otomobil, hafif ticari, otobüs, kamyon ve tırlarda aracın motor gücünü arttırmak ve aracın yakıttan tasarruf etmesini sağlamak için motor beyini içerisindeki yazılımına müdahale edilme işlemine Chiptuning denir.

Chiptuning nedir : Beygir gücü, motor torku, ve araç hız limiti aracınız fabrikadan çıkarken motor kontrol ünitesindeki (ECU) yazılım içerisine tanıtılarak biz araç kullanıcılarına teslim edilmektedir. Daha sonradan beygir gücünü ve motor torkunu arttırma, araç hız limiti değerini değiştirme işlemini Chiptuning ile yapmaktayız.

Satın almış olduğumuz aracın motor performansının düşük olduğunu veya yakıtı çok fazla harcadığını düşündüğümüz zamanlar illaki olmuştur veyahut aracımızın daha performanslı gitmesini istediğimiz, daha da az yakıt tüketmesinin istediğimiz zamanlar. Bu isteklerimizin tamamı chiptuning yazılımı yapan firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Chiptuning Ne İşe Yarar?

Motor gücünü arttırmak ve yakıt tasarrufu günlük hayatımızda en çok rastladığımız chiptuning işlemi olmasına rağmen, EGR iptali, DPF iptali, DTC iptali, hız limiti iptali, adblue iptali gibi işlemleri de chiptuning ile yapılmaktadır. Sürekli olarak ihtiyaç doğduğu için bu işlemlerde piyasada çok fazla rağbet görmektedir.

chiptuning yakıt tasarrufu

Chiptuning İşleminin Yakıta Etkisi Nedir?

Motor torku yükselen aracınız kalkış sırasında daha da rahatlayacaktır, bu nedenle aracınız devirli kullanımda daha az yakıt sarfiyatında bulunacaktır. Tabi ki bu aracınızı zorlamadığınız ve düzenli kullanımlar için geçerlidir, diğer türlü yüksek devirli araç kullanımında yakıt sarfiyatı artacaktır.

Chiptuning Garantiyi Bozar Mı?

Elektronik kontrol ünitesine (ECU) atılan yazılımın dışarıdan fark edilmesi imkansızdır. Chiptuning sırasında OBD soketi üzerinden veya araç beyni sökülerek pin uçları üzerinden atılan yazılım aracınızın her hangi bir şekilde kesinlikle garantisini bozmayacaktır. Garanti süresindeki aracın, beyni çıkarıldıktan sonra beyinin açılarak BDM üzerinden yazılım işlemi gerçekleştirilecek olursa beyin garanti dışı kalacaktır. Aracınızın verdiği bir beyin arızası garantiye girmeyecektir. Aracınız garantili ile motor beynini açtırmadan yazılım atılması  en sağlıklı olanıdır.

Ankara Chiptuning ve Yakıt Tasarrufu için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

What do you think?

araç arıza tespit cihazı nedir

Araç Arıza Tespit Cihazı Nedir?

mercedes arıza tespit cihazı nasıl kullanılır

Mercedes Arıza Tespit Cihazı Nasıl Kullanılır?