in

Chiptuning Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Chiptuning Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli
Chiptuning Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Konuya giriş yapmadan önce Chiptuning Nedir? yazımızı inceleyerek Chiptuning hakkında kısa bir bilgi edinebilirsiniz. Araçlarınıza yazılım yüklemesi yaptırmadan önce ve sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Chiptuning Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bildiklerimizi sizlerle paylaşalım;

Chiptuning Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

A. Araç Kondisyonu Test Edilmelidir
Gelişi güzel bir şekilde araçlara yazılım atılmaması gerekir. Aracınıza yazılım yüklemeden önce kontrolleri yapılmalıdır.

1- Enjektör Değerleri
Öncelikle aracınızın enjektör değerleri kontrol edilmelidir. Enjektörlerden her hangi birisinde problem var ise Enjektör ayarları yapılmalıdır. Enjektör değerleri normalden farklı ise aracınıza yazılım atılmadan önce enjektör problemleri giderilmelidir.

2- Arıza Kodları
Araç yazılımı yüklemesi yapmadan önce araç üzerindeki tüm arızaların giderilmesi en sağlıklı yöntemdir. Araç (ECU) beyininde kayda geçmiş arıza kodları kontrol edilmeli, aracınızın geçmişteki arızaları göz önünde bulundurulmalıdır. Kalıcı arızaların mutlaka araç sahibine bildirilmesi gerekir. Aracın kronik bir problemi var ise, chiptuning işlemi öncesinde belirtilmelidir.

3- Hava Akış Metresi / MAF Sensörü Kontrolü
MAF sensöründe her hangi bir problem olmadığı kontrol edilmelidir. Hava akış metresi ile alakalı her hangi bir arıza mevcut ise öncelikle tamiri yapılmalıdır.

4- Detaylı Motor Ekspertizi
Motor üzerinde bulunan hortumların kontrol edilmesinde her zaman için fayda olacaktır. Hortumlarda deforme var ise yazılım ile açığa çıkmasını işlem öncesinde engellemek gerekir.

B. Aracınıza Özel Yazılım
Chiptuning işlemini daha düşük maliyet ile yapmak isteyen firmalar olacaktır. Daha önce servislerine gelen araç yazılımları üzerinde oynama yaparak aracınıza yazılım yüklemesi yapabilmektedir. Fiyatın uygun tutulması için bu tarz işlemler önerilmemektedir. Aracınıza atılacak olan yazılım birebir kendi aracınızın yazılımı üzerinden yazılmalıdır. Kopyala – yapıştır şeklinde araç yazılımı atan firmalardan uzak durmak gerekir.

C. Yazılım Sonrası Test
Araçlara yazılım yüklemesi sonrasında test edilmesi gerekmektedir. Orijinal test cihazları ile motor değerleri tekrar kontrol edilmelidir. Canlı değerler karşılaştırılmalıdır.

Chiptuning Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli? konumuz ile alakalı diğer sorularınız için Ankara Chiptuning hesabımıza yazabilirsiniz.

Orijinal arıza tespit cihazlarımız için linki takip edebilirsiniz.

What do you think?

Mercedes Xentry Güncelleme Mercedes DAS Güncelleme Xentry DAS

Mercedes Xentry Güncelleme Mercedes DAS Güncelleme

DSG Mekatronik Kart Fiyatı

DSG Mekatronik Kart Fiyatı Ne Kadar?