in

OBD Cihazı Nedir? OBD2 Cihazı Ne İşe Yarar?

OBD Cihazı
OBD Cihazı

OBD cihazı (on-wboard Diagnostics) yani diğer ismiyle araç arıza tespit cihazı, aracın OBD soketi sayesinde aracın elektronik sistemine bağlanarak ilgili kişiye (araç sahibi, tamir teknisyeni vs.) araç ile ilgili bilgi veren cihazdır. Eskiden bize kısıtlı bilgiler veriyordu OBD soketleri. OBD teknolojik gelişimlere ayak uydurarak modern OBD2 olarak bize çok daha fazla konuda yardımcı olabiliyor. Oluşan arızalar hakkında bize yerinde ayrıntılı bilgi sunabiliyor. Tespit ettiği sonuçları da hafızasında saklayabilmekte.

OBD Cihazı

OBD2 Ne iş Yarar? Her Model Cihaza Uyar mı?

OBD2, aracın elektronik aksamları yöneten kısma yani aracı beyniyle iletişim kurmamız yarayan cihazdır. Peki bu cihaz her araca uyumlu sorunsuz bir şekilde çalışıyor mu? Eğer aracınız 2009 model ve üzeri ise ayrıca karbüratörü yoksa OBD cihazı sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Tabi cihazın markasına göre de farkılık gösterebilir cihazı almadan önce yetkili bir insana danışmanızı öneririz.

OBD 2 İle Hangi Verilere Ulaşabilirim?

Aslına bakarsak sayısız arıza tespit edebiliyor desek yanlış olmaz. Bu cihazı kullanabilmemiz için birden fazla uygulama var. Bu yüzden en azından birkaç tanesiyle test yapmanızı öneririz. Veri tabanında 3000’den fazla arıza kodu barındırıyor. Tabi ki yine markadan markaya ve uygulamadan uygulamaya göre de farklılık gösterebilir.

Opel 2022 modelleri yılın otomobili seçildi.

OBD Soket

OBD Cihazları Fiyatları Nelerdir?

OBD2 cihazı fiyatları markadan markaya kaliteden göre fiyatlarında oynama oluyor ama 50 ile 250 TL arasında bulmak mümkün. Özelliklerine, donanımlarına veya modellere uyumuna göre fiyatı değişiklik gösterebilmektedir.

OBD2 Cihazı Nasıl Kullanılır?

Başta aracımızla uyumlu olan OBD 2 cihazımızı aracımızda bulunan OBD soketine takmamız gerekiyor. Soketin konumu genelde direksiyonun sol alt kısmına doğru konumlandırılmıştır. Sigorta kutusunun içinde bulunur. Cihazı sokete taktıktan sonra Bluetooth yoluyla ne tür bir cihaz kullanıyorsak bilgisayar, akıllı cep telefonu gibi OBD cihazımızı eşliyoruz. Eğer ki araçta dijital multimedya bulunuyorsa farklı bir alete gerek kalmadan da işimizi halledebiliyoruz. Cihazı eşledikten sonra telefonumuza bir kaç tane OBD uygulaması indiriniz. Deneme yapıyoruz hangi en uygun sonucu verdiğini kendi tecrübelerinizle bulmak size düşüyor.

OBD Cihazları için linke tıklayabilirsiniz.

What do you think?

opel 2022 satış rakamları

“Yılın En İtibarlı Binek Otomotiv Markası” Opel Seçildi

obd elm327

OBD ELM327 Nedir? OBD Scanner Ne İşe Yarar?